Jak správně vybrat topnou rohož

Topné rohože jsou určeny pro pokládku do flexibilního lepidla (přímo pod dlažbu nebo plovoucí podlahu).

Výběr topné rohože je velmi snadný, důležité jsou dva parametry:

1. PARAMETR - VÝBĚR TOPNÉHO VÝKONU

2. PARAMETR - VÝBĚR SPRÁVNÉ VELIKOSTI TOPNÉ ROHOŽE

3. TEPELNÁ IZOLACE - DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ


JAK SPRÁVNĚ VYBRAT TERMOSTAT - termostat je důležitý pro ovládání podlahového topení


1. PARAMETR - VÝBĚR TOPNÉHO VÝKONU

Do koupelny, kuchyně, chodby - tj. pod dlažbu - je určen výkon 170 W/m2 (rohože řady TV TO 50 a TV O 50). Dlažba je vyhřátá do cca 15 minut od sepnutí rohože. Topnou rohož s výkonem 170 W/m2 doporučujeme, protože se instaluje přímo pod dlažbu a hlavním úkolem takového podlahového topení je ohřát studenou podlahu v co nejkratší době. Tento parametr je důležitý, protože topná rohož v koupelně se spíná pouze v případě pohybu osob (ráno a večer).

Pod plovoucí podlahu je určen výkon 120 W/m2 (rohože řady TV FW 40).

Výkon 170 W/m2 neznamená vyšší spotřebu elektrické energie, stejně jako výkon 120 W/m2 neznamená úsporu energie anebo nižší či vyšší teplotu vytápění. Spotřeba energie (úspora) každého topného systému je dána tepelnou ztrátou objektu. V případě elektrických topných rohoží znamená vyšší výkon rychlejší nahřátí podlahy a je tedy komfortnější. Jinými slovy, rohož s nižším výkonem nahřeje podlahu na stejnou teplotu jako rohož s vyšším výkonem, ale za podstatně delší dobu a spotřebuje stejné množství elektrické energie.


2. PARAMETR - VÝBĚR SPRÁVNÉ VELIKOSTI TOPNÉ ROHOŽE

Topné rohože jsou široké 50 cm (resp. 46 cm). To znamená že cca 5 - 8 cm tvoří mezeru mezi topnými kabely sousedního pásu rohože. Výpočtová šířka tedy je 50 cm. Od obvodové zdi je nutné ponechat mezeru cca 7 cm.

Topná rohož nemůže být instalována pod neodvětrávaným zařizovacím předmětem - např. pod akrylátovou vanou nebo sprchovým koutem. Je také nutné vynechat prostor pro upevnění WC (pokud není závěsné). Pod pračkou je možné rohož instalovat, není to však nutné. V kuchyni je zbytečné instalovat rohož pod kuchyňskou linku. Ukázka plánování velikosti topné rohože viz nákres.

Na znázorněnou koupelnu je dle nákresu potřebná topná rohož o ploše 3,5 m2 (pásy 3x2m + 3x0,33m = 7 m pás rohože). Vybereme tedy rohož TV TO 50/3,5 m2 (výkon 170 W/m2, celkový výkon 595 W).

Pozn.: topná rohož je vždy dodávaná v jednom pásu, ten lze při pokládce libovolně nastříhat dle půdorysu.

Pozor! Nesmí se však přestřihnout nebo poškodit topné kabely. Napájecí vodiče (studené) lze libovolně krátit.

Vyber rohože podle velikosti


TEPELNÁ IZOLACE - DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Pokud je podlaha tepelně neizolovaná (není pod betonovou vrstvou polystyren) nebo bydlíte v přízemí panelového domu, doporučujeme použít tepelně izolační desku S-BOARD.

S-BOARD zajišťuje optimální distribuci tepla směrem do místnosti. Výrazně snižuje celkovou tepelnou ztrátu místnosti a zrychluje náběh topení. Provoz topné rohože je proto efektivnější a levnější.

S-BOARD je speciální izolační deska a má tloušťku 6 mm. Je tvořená extrudovaným polystyrenem a z obou stran je potažená speciální polymercementovou vrstvou a zpevněná textilní mřížkou. Rozměr desky je 1200 x 600 mm a lze ji velmi snadno řezat do požadovaného půdorysu.

S-BOARD desky se nalepí na podlahu a přímo na ně se položí rohož, ta se zatáhne lepidlem a položí dlažba. Nenavyšuje se tedy stavební výška podlahy - celková výška podlahy vč. izolační desky S-BOARD, topné rohože a dlažby je cca 25 - 30 mm.


POTŘEBUJETE-LI PORADIT, KDYKOLIV SE NA NÁS MŮŽETE S DŮVĚROU OBRÁTIT:

technické info: +420 605 187 163

 

NzViN