Vlastnosti elektrického podlahového topení

Elektrické podlahové vytápění je vhodné pro většinu objektů, místností a podlahových krytin.

Lze jej použít pro dva základní účely:

 • Doplňkový zdroj tepla: zejména topné rohože pod dlažbu, do koupelny, chodby, kuchyně a nebo topné fólie pod plovoucí podlahu, do obývacího nebo dětského pokoje. V těchto aplikacích může být elektrické podlahové topení doplněno dalším zdrojem tepla (např. radiátor, krb, přímotop …).

 • Hlavní zdroj tepla: zejména topné kabely, které se instalují do betonové podlahy v celém domě. Takový systém již nevyžaduje další zdroj vytápění.

Mezi základní vlastnosti, pro které je elektrické podlahové vytápění velmi oblíbené se řadí především snadná a rychlá instalace, bezúdržbovost, dlouhá životnost a vysoce efektivní regulace. Důležitým a v dnešní době prioritním charakterem je nízká pořizovací cena systému a výrazná úspora nákladů na vytápění.


Základní charakteristika podlahového vytápění:

 • Nízká pořizovací cena. Ta je i více než o polovinu nižší než u klasických topných systémů.

 • Snadná instalace, bezporuchovost a bezúdržbový provoz. Instalace a zapojení je technicky velmi nenáročné. Pokud jsou dodrženy zásady správné instalace, tak provoz elektrického podlahového vytápění nevyžaduje po celou dobu své životnosti žádnou údržbu a je de facto bezporuchový.

 • Dlouhá životnost. Při dodržení instalačních pokynů a výběrem vhodného produktu je životnost elektrického podlahového vytápění podobná jako životnost běžné elektroinstalace.

 • Výrazná úspora nákladů na vytápění. Součet pořizovacích a provozních nákladů je za 10 až 15 let provozu nižší než u většiny ostatních systémů vytápění.

 • Jako doplňkový zdroj tepla jsou elektrické topné rohože velmi vhodné přímo pod dlažbu do koupelny, chodby, kuchyně.

  Vzhledem k jejich malé tloušťce (cca 3,5 mm) a špičkovému výkonu jsou vhodné např. při rekonstrukci koupelny nebo bytového jádra, kdy za nízkou pořizovací cenu a bez jakýchkoliv stavebních úprav získáte komfortní podlahové vytápění, které vám přinese teplo od nohou kdykoliv potřebujete.

 • Kromě příjemné tepelné pohody takové vytápění zvyšuje hygienické nároky a usnadňuje údržbu.


Podlahové topení nabízí vysoký tepelný komfort:

 • Jednotná teplota v celé místnosti

 • Nízká povrchová teplota podlahy (nevíří prach jako radiátor)

 • Ideální rozložení podlahy a vytvoření přirozeného mikroklimatu v místnosti

 • Všeobecně nižší tepelné ztráty (protože na rozdíl od radiátoru jde o nízkoteplotní zdroj)

Elektrické podlahové vytápění je ve srovnání s ostatními systémy velmi dobře a snadno regulovatelné.

Regulace elektrického topení je technicky i investičně jednoduše řešitelné. Každou místnost lze jako samostatný okruh bez problému individuálně regulovat podle potřeb uživatele pomocí termostatu.

To je velmi důležité, protože lze nastavit optimální provoz topení tak, aby nedocházelo ke zbytečnému přetápění a tím k vysoké tepelné ztrátě. Lze říci, že optimálně nastavené elektrické podlahové vytápění může uspořit až 15% nákladů oproti jiným topným systémům.


Důležité upozornění závěrem tohoto stručného představení:

Pamatujte, že každý topný systém je nákladný natolik, nakolik je vysoká tepelná ztráta objektu. To znamená, že hlavní úspora při vytápění vzniká důkladnou tepelnou izolací domu.

 

NDVjNTE0