Topná rohož nebo topný kabel?

Vybrat topnou rohož nebo topný kabel?

Rozhodnutí může být velmi snadné:


Topná rohož je velmi tenká (cca 3,5 mm) a je určena pro instalaci přímo do tenké vrstvy flexibilního lepidla. Má uzpůsobený výkon i konstrukci k tomu, aby byla instalovaná většinou přímo pod dlažbu (může být použita např. i pod přírodním kamenem). Celková stavební výška podlahy (tj. topná rohož s lepidlem a dlažba) je potom max. 25 mm.

Pro topnou rohož se tedy rozhodneme, pokud chceme doplňkové podlahové topení v koupelně, kuchyni nebo chodbě, které zajistí tepelný komfort a studenou dlažbu promění v teplou podlahu v okamžiku pohybu osob v místnosti. Topná rohož může být, ale také nemusí, doplněna dalším zdrojem tepla (žebřík, radiátor). Topná rohož dokáže prostor vytopit, pokud jeho tepelná ztráta koresponduje s výkonem rohože.


Topný kabel je určen pro pokládku a zalití do betonové roznášecí vrstvy betonu (cca 50 - 80 mm tlusté) a proto slouží jako hlavní zroj topení v domě / bytu. Na betonovou podlahu je potom možné pokládat jakoukoliv podlahovou krytinu (dlažba, plovoucí podlaha, PVC, koberec ... ). Pokud by měl být kabel uložen přímo ve vrstvě flexibilního lepidla pod dlažbou tak jako topná rohož, tak vzhledem k vyšší konstrukční výšce (cca 8 mm, oproti 3,5mm rohože) bude vyšší spotřeba flexibilního lepidla a tím pádem i výrazně vyšší investice do pokládky.

Topný kabel tedy slouží pro hlavní vytápění domu.


Pamatujte, že čím vyšší tepelný odpor má podlahová krytina nad topením (např. PVC, koberec nebo plovoucí podlaha), tím vyšší tepelný odpor musí mít tepelná izolace podlahy.

Jinými slovy, tepelně neizolovaná podlaha s podlahovým topením a PVC nebo plovoucí podlahou je ekonomicky velmi nerozvážné řešení.

K tepelné izolaci podlahy (pokud není řešena například polystyrenovými deskami pod betonem) může pomoci například tepelně izolační deska S-BOARD.

 

OTA0N