Ochrana potrubí proti zamrznutí

Ochrana potrubí proti zamrznutí je bežná, snadná, nenákladná a spolehlivá aplikace, která vyřeší jednou provždy riziko zamrznutí jakéhokoliv potrubí se všemi nepříjemnými důsledky s tím spojenými.

Ochrana se provádí topným kabelem, který se instaluje na potrubí a celá aplikace se tepelně zaizoluje.

Pokud není možná instalace topného kabelu na potrubí (potrubí je ve zdi nebo v nepřístupném prostředí), je možné využít aplikaci, kdy se topný kabel umístí dovnitř potrubí, které má být chráněno před zamrznutím.

Nejčastější použití je na venkovní potrubí, vodovodní přípojky, hydranty, odpady, nádoby a ventily nádob, odkapové nádoby výparníku atd. Lze použít na kovové i plastové potrubí.


Topné kabely, které lze na ochranu potrubí využít:

1. Topný kabel TV TS - topný kabel o výkonu 17 W/m speciálně určený na ochranu potrubí proti zamrznutí. Jeho součástí je zabudovaný dotekový termostat, který sám kontroluje teplotu potrubí a podle toho kabel ovládá.

2. Topný kabel TV SHTL - topný kabel o výkonu 20 nebo 30 W/m je určen pro všechny typy venkovních aplikací. Lze ho použít na na ochranu potrubí, jeho činnost ovšem musí kontrolovat termostat, doporučujeme termostat s prodlouženým dotekovým čidlem: TVR 291 nebo UTR 20.

3. Samoregulační topný kabel ESLR - samoregulační topné kabely jsou speciální topné kabely, které mění svůj výkon v závislosti na okolní teplotě (s klesající teplotou roste výkon kabelu a naopak). Lze je použít na všechny venkovní aplikace a také na ochranu potrubí proti zamrznutí. Samoregulační topný kabel plní svůj úkol velmi efektivně a přitom šetří provozní náklady, hlavně při větších instalacích. Jeho činnost ovšem musí kontrolovat termostat, doporučujeme termostat s prodlouženým dotekovým čidlem: TVR 291 nebo UTR 20.


Instalace topného kabelu na potrubí je velmi snadná:

Kabel se fixuje na potrubí po celé zámrzné délce ALU páskou, nebo PE sponami. El. připojení kabelu musí být uvnitř budovy anebo musí být provedeno ve venkovní instalační kabičce se stupněm krytí IP 65. Na celou instalaci je nutné použít tepelnou izolaci 20 - 30 mm (např. Tubex, Aeroflex), která podstatným způsobem znásobí efekt topného kabelu a jeho úsporný provoz. Bez použití tepelné izolace kabel nedokáže potrubí proti zamrznutí ochránit. Pozor, tepelná izolace musí být určena pro venkovní použití.Kabel je možné použít i na plastové potrubí, to je ale nutné před fixací kabelu obalit ALU fólií nebo ALU páskou pro přenos tepla po celém obvodu potrubí. Potom postupujte stejně jako je popsáno výše. Pokud nebude plastové potrubí obaleno ALU fólií tak topný kabel nedokáže potrubí ochránit proti zamrznutí.

Ochrana potrubí proti zamrznutí


Doporučení vhodného topného výkonu kabelu:

Výpočtová teplota okolí: -28°C

1. POTRUBÍ DO PRŮMĚRU 32 mm s tepelnou izolací tl. 10 mm: 1 m kabelu TV TS na 1 m potrubí

2. POTRUBÍ DO PRŮMĚRU 80 mm s tepelnou izolací tl. 20 mm: 1 m kabelu TV TS na 1 m potrubí

3. POTRUBÍ DO PRŮMĚRU 80 mm s tepelnou izolací tl. 10 mm: 2 m kabelu TV TS na 1 m potrubí (pokládka kabelu dvojitě na protilehlých stranách obvodu potrubí)

4. POTRUBÍ DO PRŮMĚRU 250 mm s tepelnou izolací tl. 20 mm: 3 m kabelu TV TS na 1 m potrubí (pokládka kabelu trojitě na trojúhelníkových stranách obvodu potrubí)

Pokud Vám takové doporučení nepostačuje, můžete si stáhnout přesnou tabulku.

 

 

ZWUzOT